Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-0. Traore și Omrani au învins echipa din Bănie

19 Oct 2019   •   22:55

CFR Cluj a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal.

Campioana, care şi-a menajat o serie de piese de bază, Ciprian Deac, Mihai Bordeianu, Andrei Burcă, Damjan Djokovic, Billel Omrani, s-a impus după o repriză secundă mai bună, în faţa unei formaţii care nu şi-a creat nicio ocazie clară de gol.

Lacina Traore a deschis scorul în min. 70, după o eroare a lui Stephane Acka, acesta fiind primul gol al ivorianului de la revenirea la CFR. Billel Omrani a marcat al doilea gol al clujenilor (78), la doar câteva minute de la intrarea sa pe teren, după o minge respinsă de portarul Mirko Pigliacelli, la lovitura liberă executată de Juan Culio.

La Universitatea a debutat în acest meci bosniacul Goran Zakaric.

CFR venea după un eşec cu 1-3 la FC Viitorul şi a obţinut a şasea victorie consecutivă în campionat. Universitatea venea după un egal acasă cu Poli Iaşi.

FC CFR 1907 Cluj - Universitatea Craiova 2-0 (0-0), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
Au marcat: Lacina Traore (70), Billel Omrani (78).
Arbitru: Radu Petrescu; arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (toţi din Bucureşti)
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF