Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FCSB a pierdut amicalul cu FC Voluntari

FCSB a pierdut amicalul cu FC Voluntari

03 Iun 2020   •   14:52

FC Voluntari s-a impus în fața lui FCSB în primul meci de fotbal jucat în România după suspendarea cauzată de epidemia de coronavirus. FC Voluntari s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Marko Simonovski şi Mihai Căpăţână.

În timp ce Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat că pe 12 iunie se va relua campionatul, echipele se pregătesc intens pentru meciurile oficiale. Miercuri s-a disputat prima partidă, după pauza de 3 luni cauzată de epidemia de coronavirus.

FCSB şi FC Voluntari s-au întâlnit într-un amical la baza sportivă de la Berceni a vicecampioanei. Meciul s-a jucat respectând măsurile impuse de autorităţi pentru a proteja toate persoanele implicate. Jurnaliştii nu au avut voie, iar numărul de persoane care au asistat la amical a fost limitat. Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică au făcut un control-fulger la baza de la Berceni.

Partida a fost una atipică. Prima repriză a ţinut jumătate de oră, în timp ce a doua a fost de 45 de minute.

FC Voluntari, echipă antrenată de Mihai Teja, a câştigat cu 2-0. Marko Simonovski şi Mihai Căpăţână au înscris în a doua repriză.

Joi, Dinamo şi Rapid se vor întâlni într-un amical.

Primul meci oficial al echipei FCSB va fi duminică, 14 iunie, de la ora 20:00, în faţa campioanei CFR Cluj.