Jurnalul.ro Sport Fotbal international Keșeru a calificat Ludogorets în play-off Europa League! Thriller cu 9 goluri la Sankt Petersburg

17 Aug 2018   •   09:46

Atacantul român Claudiu Keşeru a marcat golul echipei Ludogoreţ Razgrad în meciul terminat la egalitate, 1-1, în deplasare cu bosniacii de la Zrinjski Mostar, joi, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal.

Keşeru a marcat în min. 24 şi a fost înlocuit în min. 86. În tur, campioana Bulgariei câştigase cu 1-0. Cosmin Moţi a evoluat tot meciul la oaspeţi.

Ruşii de la Zenit Sankt Petersburg au surclasat-o pe Dinamo Minsk cu 8-1, întorcând astfel eşecul drastic din tur, cu 0-4. Zenit avea 2-0 în min. 66, prin golurile marcate de Paredes (22) şi Noboa (66), dar apoi a rămas în zece oameni, reuşind să marcheze de încă două ori (Dziuba 75, 78) şi să trimită meciul în prelungiri. Belaruşii au marcat prin Seidu Yahia (ex-Astra Giurgiu), în min. 99, şi erau la un pas de calificare, dar Zenit a mai punctat prin Driussi (109) şi Dziuba (115 - penalty), Dinamo a avut un jucător eliminat, iar Mak a reuşit o dublă în ultimele minute de joc (120+2 penalty, 120+3).

Atacantul român Liviu Antal a fost integralist la Zalgiris Vilnius, surclasată acasă de Sevilla cu 5-0 (duble Nolito şi Sarabia), după 1-0 pentru andaluzi în primul joc.

Dinamo Brest, club prezidat de Diego Maradona, a obţinut doar o victorie de palmares, 1-0 cu Apollon Limassol, după 0-4 în Insula Afroditei.

F91 Dudelange a reuşit o calificare spectaculoasă în play-off, o premieră pentru un club din Luxemburg, după 2-2 acasă cu Legia Varşovia. După 2-1 în primul meci, echipa din Ducat a condus cu 2-0, polonezii nereuşind să obţină decât un egal. Dudelange va juca în play-off cu CFR Cluj.

Andrei Ivan a dat o pasă de gol la reuşita lui Christoph Knasmuellner (79), în succesul echipei Rapid Viena cu 4-0, în Austria, în faţa slovacilor de la Slovan Bratislava. Slovan câştigase cu 2-1 în prima manşă. Knasmuellner a reuşit un hat-trick (3, 79, 90), celălalt gol fiind semnat de Thomas Murg (84). Ivan a intrat în min. 78 pe teren. Rapid Viena va fi adversara echipei FCSB în play-off-ul Europa League.

FC Ufa, cu Ionuţ Nedelcearu prezent pe gazon 82 de minute, s-a calificat cu emoţii în faza următoare, după 2-2 cu Progres Niedercorn în Luxemburg. Ruşii, care se impunea cu 2-1 în primul joc, au egalat prin Ivan Paurevic (90+3).

Fundaşul Gabriel Tamaş a fost integralist la Hapoel Haifa, primind şi un cartonaş galben (79), în meciul pierdut cu 0-2 la Bergamo, cu Atalanta, după ce italienii au câştigat cu 4-1 şi în Israel.

Lech Poznan, cu Mihai Răduţ pe banca de rezerve, a fost eliminată de Genk, cu 1-2 pe teren propriu, după 0-2 în Belgia.

Alexandru Creţu a fost şi el rezervă la NK Maribor, care a remizat acasă cu Glasgow Rangers, 0-0, după 1-3 în Scoţia.

Gabriel Enache a intrat în min. 82 la Partizan Belgrad, care a dispus cu 3-2 de FC Nordsjaelland, după 2-1 în prima manşă.

În prima manşă: 0-0.

(+) Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - Dinamo Minsk (Belarus) 8-1, după prelungiri
În prima manşă: 0-4.

Lucerna (Elveţia) - (+) Olympiakos Pireu (Grecia) 1-3

(+) Maccabi Tel Aviv (Israel) - Piunik Erevan (Armenia) 2-1

Dinamo Brest (Belarus) - (+) Apollon Limassol (Cipru) 1-0

LASK Linz (Austria) - (+) Beşiktaş Istanbul (Turcia) 2-1

(+) F91 Dudelange (Luxemburg) - Legia Varşovia (Polonia) 2-2

Zrinjski Mostar (Bosnia) - (+) Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-1

(+) Broendby (Danemarca) - Spartak Subotica (Serbia) 2-1