Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, demolata de Elina Svitolina, în semifinale la Toronto

Simona Halep, demolata de Elina Svitolina, în semifinale la Toronto

13 Aug 2017   •   07:39

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina cu un scor categoric, 6-1, 6-1, sâmbătă, în semifinalele turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari.

Halep (25 ani) a făcut cel mai slab joc al ei din ultimii ani și a cedat în doar 56 de minute în fața Elinei Svitolina (22 ani, 5 WTA).

Simona Halep nu a mai fost învinsă așa categoric de patru ani, din martie 2013, când Sara Errani o învingea cu 6-1, 6-0 în turul al treilea la Miami.

Românca a făcut enorm de multe greșeli, 3 duble erori și 34 neforțate, având 9 winners. Svitolina a realizat 8 mingi direct câștigătoare, a comis 16 erori neforțate, a avut 2 ași și 3 duble greșeli. Halep a avut procentaje slabe la ambele servicii (43%-84% la primul, 35%-41% la al doilea).

Momentul slab al Simonei nu a putut fi oprit nici de antrenorul Darren Cahill, cu care s-a consultat între seturi.

În finală, Svitolina o va înfrunta pe daneza Caroline Wozniacki, care s-a impus cu 6-2, 6-3 în fața americancei Sloane Stephens.

Simona Halep conduce cu 3-2 în meciurile cu Svitolina, pe care a învins-o în 2013, la Sofia, cu 6-1, 6-1, în 2014, în Fed Cup, la Budapesta, cu 6-3, 7-5, și anul acesta, în sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Primul succes al ucrainencei a fost în finala turneului de la Roma, în primăvară, cu 6-4, 5-7, 1-6, după ce Simona s-a accidentat în setul al doilea.

Halep va primi pentru evoluția de la Toronto un cec de 122.190 dolari și 350 de puncte WTA.

În 2016 la Rogers Cup (turneu găzduit atunci de Montreal), Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 (ediție desfășurată la Toronto) a abandonat în finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvețiancă.

Simona va juca acum la Cincinnati, unde va intra direct în turul secund, contra unei adversare venite din calificări. Anul trecut, Halep s-a oprit în semifinale la turneul din Ohio.